Czym są feromony?
Feromon w języku greckim oznacza „przekaźnik podniecenia”. Feromony to lotne związki chemiczne, które są wydzielane na zewnątrz organizmu. Prawdopodobnie są one obecne we wszystkich organizmach: u zwierząt, roślin, grzybów, bakterii, a także u człowieka. Jednak feromony działają tylko między osobnikami tego samego gatunku. Dzięki nim wysyłamy bodźce, które wpływają pozytywnie na komunikację z otoczeniem oraz zwiększają naszą atrakcyjność u płci przeciwnej.
Według naukowców z Wiedeńskiego Institute for Urban Ethology, w zapachach ludzkiego ciała znajduje się informacja określająca stan emocjonalny człowieka. Kiedy nasze receptory węchowe odbiorą „zapach” feromonów, umysł ludzki rozpozna je jako specyficzną woń, co spowoduje podświadome reakcje u innych osób w każdej sytuacji.
Feromony mogą zatem okazać się bardzo przydatne jako wabik, a także w kontaktach społecznych, wszędzie tam gdzie potrzebne jest wzajemne zaufanie, efektywne negocjowanie, czy wypracowanie satysfakcjonujących obie strony rozwiązań – w domu, w pracy, na imprezie u przyjaciół, czy na oficjalnym spotkaniu.
Cały proces dlatego jest ta skuteczny ponieważ odbywa się poza naszą świadomością - na poziomie instynktów. Odbiorca modyfikuje swoje zachowanie, dzięki wpływowi substancji, nie wyczuwając w ogóle zapachu feromonu i nie wiedząc o jego działaniu.
Uważa się, że gdybyśmy nie używali kosmetyków (mydeł, szamponów, balsamów, itp.) nasze feromony byłyby bardziej intensywne.
Feromony męskie i damskie
Zarówno feromony wydzielane przez organizm, czy te produkowane syntetycznie są atrybutem atrakcyjności, przyciągają płeć przeciwną i wywołują pozytywne reakcje na naszą osobę. Feromony zaliczają się do grupy steroidów, które w organizmie człowieka występują w postaci hormonów kory nadnerczy oraz hormonów płciowych damskich - estrogeny i męskich - androgen.
Feromony męskie
- Androstenol (5α-androst-16-en-3α-ol) – związek o zapachu piżma lub drzewa sandałowego. Nadaje młodzieńczą witalność i spełnia rolę atraktanta seksualnego wobec kobiet i repelenta wobec innych mężczyzn
- Androstenon (5α-androst-16-en-3-on) – jego zapach jest porównywany do rozcieńczonego zapachu wanilii. Uznawany za feromon agresji i dominacji.
- Androsteron (5α-androstan-3α-ol-17-on) – uznawany za środek dopingujący (powoduje przyrost masy mięśniowej), warunkujący dominację, autorytet wśród innych mężczyzn oraz katalizator działania pozostałych substancji.
- Androstadienon, womeroferyna (5α-androst-4,16-dien-3-on) – jest najlepiej zbadanym feromonem z grupy androstenów. W niskich stężeniach jest praktycznie bezwonny. Badania aktywności mózgu potwierdzają, że za jego percepcję odpowiadają inne obszary niż te odpowiedzialne za węch.
Feromony damskie
- Estratetraenol (estra-1,3,5(10),16-tetraen-3-ol) – jest związkiem bezwonnym nawet w bardzo dużych stężeniach, odpowiedzialny za pobudzenie psychofizjologiczne.
- Kopuliny – grupa krótkołańcuchowych lotnych, kwasów tłuszczowych (od C2-C5). Wytwarzane przez kobiety, w zwiększonej ilości podczas dni płodnych. Służą jako wabik seksualny.
źródło www.ujk.edu.pl
Feromony PheroStrong - Atrybut Atrakcyjności
Wydzielając duże ilości feromonów, nie trzeba być atrakcyjnym fizycznie, by mieć ogromne powodzenie u płci przeciwnej - mówi chemik dr hab. Leszek Konopski – pracownik Instytutu Przemysłu Organicznego w Warszawie.
Niestety ludzkie feromony uległy osłabieniu z powodu m. in. zbyt szybkiego trybu życia oraz wpływu wielu czynników cywilizacyjnych. Jest nam więc trudniej budować relacje międzyludzkie i z sukcesem docierać do drugiego człowieka.